جناح های سیاسی بر سر چه چیزی ائتلاف می کنند؟

 

جناح های سیاسی بر سر چه چیزی ائتلاف می کنند؟

آوردن دوباره هاشمی به قدرت <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

آن وقت ها که هنوز خیلی ها برای شعارهای دهن پرکن و دعواهای زرگری دوم خرداد رگ گردن کلفت می کردند و سینه چاک می دادند، برای بعضی ها سخت بود که داستان توافقات پشت صحنه برای تقسیم حوزه حاکمیت را درک کنند و یا در تحلیل های سیاسی ـ اجتماعی خود، نقاط اشتراک و درگاههای ارتباط بین دو جناح را به حساب آورند.

امّا وقتی ترشی هفته بیجار اصلاح طلبی که عناصر ناموزون و نچسب آن، از تکنوکرات های اپورتونیست (کارگزاران) گرفته تا چپ های سنتی ـ مذهبی (مجمع روحانیون) و احزاب تشکیلاتی ـ امنیتی (مجاهدین) و...  هر کدام در نطفه گذاری مشارکت سهمی داشتند، با ناکامی دیالوگ تمامیت خواه چپ و به گل نشستن کشتی مجلس ششم، تعارض های جدی درون خود را هویدا ساخت و در پی آن ائتلاف ناهمگون آبادگران که بدنه راست از منتهی الیه رادیکال تا محافظه کاران سنتی و پدرسالاران پشت صحنه را تحت پوشش گرفته بود، بر سر تقسیم عقیقه ریاست جمهوری به یکدیگر پشت کردند، بازیگر اصلی نقاب از چهره درکشید.

حضور هاشمی رفسنجانی، در شرایطی اتفاق افتاد که همه احزاب به شکل بی سابقه ای مشغول ایجاد سنگرهای مستقل بودند و ائتلاف بین آنان سخت می نمود، امّا بلافاصله پس از اعلام این خبر، همین گروهها یکی پس از دیگری گوی اعلام ارادت به عالی جناب را از یکدیگر ربودند...

اعلام حمایت کارگزاران، اعلام حمایت اعتدال و توسعه، اعلام حمایت خانه کارگر، اعلام حمایت همبستگی، اعلام آمادگی مشارکت و مجاهدین برای همکاری، اعلام احترام و همکاری مؤتلفه و جامعه روحانیت مبارز و اعلام آمادگی آبادگران برای بررسی حضور هاشمی، همه و همه حکایت از حضور عروسک گردان اصلی و بازیگر پشت صحنه جنگ های زرگری سال های قبل داشت، امّا با این وجود هنوز هم نقطه کوری در صفحه شطرنج دیده می شود! ناگهان همه حمله ها به جای رقیب و جناح مقابل متوجه محمدباقر قالیباف، رییس سابق پلیس گردید.

شرق، خط حمله کارگزاران و اطرافیان هاشمی را برعهده گرفت و هر روز بر سر او آتش ریخت، رادیوهای عربی که تا دیروز همه مشکل هایشان با جزایر ایرانی و نام خلیج فارس بود به ناگاه به نقد کاندیداتوری قالیباف پرداختند و رسانه های چپ و راست، طی سخنان مختلفی به تنگ کردن فضا برای او مشغول شدند.

در پشت صحنه امّا محمدباقر قالیباف، تنها کسی بود که حاضر نشد برای بیعت با هاشمی، به سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام بشتابد و این امری بود که شامه تیز جناح چپ و راست را متوجه بوی استقلال طلبی و برحذر بودن از رفتن زیر بلیت قدرت های معمول سیاسی نمود.

حالا قالیباف که با عمل کرد خود در نیروی انتظامی و توجه به حقوق شهروندان، محبوبیت ویژه ای در بین جوانان یافته، درحالی که بر اساس تمام آمارهای معتبر، اولین رأی بعد از هاشمی را پشتوانه خود می بیند، به دومین نقطه وفاق بین جناح ها تبدیل شده است، وفاقی که بر دو اصل حمایت از هاشمی و فشار وارد کردن بر قالیباف بنا گردیده و هیچ حق انتخابی برای مردم ایران قایل نیست.

و اکنون همه می دانیم که در صورت حاصل نشدن تفاوت در فاصله بین آرای قالیباف و هاشمی، حتماً هاشمی برای دوره ای دیگر بر کرسی ریاست جمهوری تکیه خواهد زد تا باز هم خود و اطرافیانش آن چنان کنند که پیش از این کرده بودند.   

 

/ 2 نظر / 10 بازدید
rahi

دم شما گرم ! يه جايزه پيش من داری . چی توز دوست داری ؟

tik

che ghadr yek ja nebe va khod ray hastid. shoma har az gahi ba khod fekr ham mikonid??? man shakhsan ray nemidam vali az be zamin zadane fesahat bare kandidaha va tarjih dadane HOKOUMATE NEZAMI ham motenafferam.....